Warsztaty komiksowe ze Zbigniewem Masternakiem

W środę 6 lutego uczniowie klas 3 i 4 ze Szkoły Podstawowej w Szewni Górnej im. Batalionów Chłopskich odwiedzili naszą Bibliotekę by spotkać się ze Zbigniewem Masternakiem i nauczyć się trudnej sztuki tworzenia komiksu.

Zbigniew Masternak – pisarz, dramaturg, autor scenariuszy filmowych, Mistrz Polski w Piłce Błotnej, kapitan Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej, autor wielu powieści, m.in. autobiograficznego cyklu „Księstwo”. Jego książki przetłumaczono na: wietnamski, mongolski, niemiecki, hiszpański, macedoński, ukraiński i białoruski. W 2012 roku otrzymał nagrodę im. Władysława Orkana „za wybitne osiągnięcia literackie”.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Adamowie z/s w Potoczku odbyły się warsztaty tworzenia komiksu. Wzięła w nich udział ponad 30 osobowa grupa przyszłych adeptów tej ciekawej sztuki. Wstępem zajęć było przybliżenie historii komiksu oraz wyznaczenie ogólnych cech definiujących tę formę wydawniczą. Po zapoznaniu się z cechami charakterystycznymi historii obrazkowych trzeba było przejść do działania. Uczestnicy mieli za zadanie w ciągu kilkudziesięciu minut stworzyć swój własny komiks, formatu A4. Po ukończeniu dzieła każdy przedstawiał je na forum. Uczniowie wykazali się niezwykłą wyobraźnią i pomysłowością. Akcja niektórych z nich odbywała się na przestrzeni naszej gminy, a niektóre były zupełnie nierealistyczną wizją ich młodych twórców. Nasz gość skomentował wszystkie dzieła i udzielił dalszych wskazówek. Przyznał, że po raz pierwszy ma tak zdolną grupę młodzieży i nie spodziewał się tu tylu talentów. Nagrodził dwie uczestniczki warsztatów wspaniałymi książkami oraz wymógł zapewnienie od pań nauczycielek, że postarają się o bardzo dobre oceny z plastyki dla reszty komiksowych twórców. Na koniec podziękował za zaangażowanie w warsztaty i jeszcze raz zachęcił do rozwijania swoich pasji i talentów.

Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze pełnej twórczego zapału młodych artystów. Być może o którymś z nich usłyszymy za kilka lat jako o wybitnym twórcy komiksów.

Saturday the 23rd.